KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Prakticko-teoretická Cesta kamene otestuje nejen váš mozek, ale i jemnou motoriku
 
Autor / zdroj foto: Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum Českého ráje v Turnově / Turnov

Muzeum Českého ráje v Turnově nabízí nepřeberné množství exponátů a informací v téměř deseti expozicích. Krom expozic Klenotnice, Archeologie či Kamenářského domu, vám muzeum přiblíží lidovou kulturu Pojizeří, historii kamnářství a zlatnictví nebo třeba horolezectví!

Muzeum Českého ráje v Turnově patří k nejstarším muzeím regionálního typu v České republice. Počátky sbírkotvorné činnosti byly zaměřeny na archeologii, historii a národopis. Tyto sbírkové fondy postupně vytvořily platformu budoucího regionálního vlastivědného pracoviště. Předpoklady pro dnešní specializaci turnovského muzea na dokumentaci a prezentaci nalezišť drahých kamenů a historii kamenářství a šperkařství vytvořily ve 30. letech sbírky geologie, mineralogie, sbírky drahých kamenů a zlatnických výrobků. V těchto oborech dnes vlastní muzeum sbírkové fondy evropského rozměru a tomu odpovídající expozice.


Klenotnice
Šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které v expozici uvidíte, patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století. Podle návrhu prof. Vratislava K. Nováka instalovala fa. Revyko Praha sestavu vitrín, jež nechávají vyniknout zářivou krásu klenotů a současně jsou atraktivním setkáním historického podzemí s moderními výstavními prvky.

Archeologie
Expozice představí výsledky archeologických výzkumů z uplynulých dvou desítek let. Stavební rozvoj ve zdejším regionu totiž v roce 1995 odstartoval sérii velkoplošných záchranných výzkumů, které zásadním způsobem pozměnily místní představy o nejstarších dějinách regionu. Mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem došlo následně k objevu celé řady lokalit s doklady těžby a zpracování metabazitu v mladší době kamenné. Před sedmi tisíci lety se totiž tato oblast stala dodavatelem této strategické suroviny k výrobě kamenných nástrojů pro velkou část střední i západní Evropy od Německa po Slovensko, od Polska po Rakousko.

Kamenářský dům
Tento objekt je kopií domu z počátku 19. století, který do dubna 1973 stál v Turnově na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října. V 60. letech minulého století byl již poslední turnovskou stavbou představující typ roubeného městského domu. Obvodové zdivo bylo kombinováno kamenem s krytou verandou a mansardovou barokní střechou původně krytou došky. Dům nabízí ukázku historických řemesel – zlatnictví a šperkařství, které mají v regionu dlouholetou tradici. Náplň expozice tzv. Kamenářského domu osvětluje historii vztahů mezi městy Turnov a Idar-Oberstein vystupující z materiálů fondů muzea, archivů u nás i v Německu a ze soukromé sbírky pana Dietra Jerusalema v Idar-Obersteinu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.