Naučné stezky, které v posledních letech vznikají napříč celou republikou, patří bezesporu mezi nejzábavnější formy vzdělávání i aktivního poznávání přírody. Jedna taková v současnosti doplnila stezku pro pěší i cyklisty podél řeky Jizery v Semilech a je určená především pro rodiče s dětmi.
Mezi předměty, které lidé darují do semilského muzea, se čas od času objeví překvapivé unikáty. Jeden takový případ nastal na konci roku 2020, kdy byly muzeu darovány dva vzácné, bohatě zdobené čepce pojizerského typu.
České a moravské hory v posledních týdnech zaplavily davy návštěvníků a turistů. Bohužel například v Krkonoších a Beskydech po některých zůstává velké množství odpadu odhozené mimo kontejnery a koše.
Náhodou! To není konstatování, ale název nového unikátního klipu, který spolu v podstatě během covidové pandemie natočili herec a muzikant Petr Batěk, zpěvačka Marcela Březinová i herec a komik Václav Upír Krejčí.
Příznivé přijetí nového českého dramatu režisérky Agnieszky Holland Šarlatán tuzemskými filmovými novináři stvrdilo první lednový týden pět nominací na Ceny české filmové kritiky, včetně těch v kategoriích Nejlepší film, režie a scénář. Své sošky budou publicisté rozdávat 6. února.
Film Šarlatán měl v kinech premiéru 20. srpna 2020 a do zavření kinosálů ho vidělo skoro čtvrt milionu lidí. Pokud jste mezi nimi chyběli, pak již za pár dní můžete Šarlatána zhlédnout i z domova.
Také byste se konečně rádi vypravili na koncert nebo do divadla? Pokud vám kultura v této době chybí, pak věřte, že umělcům naproti tomu velmi chybí publikum.
Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře snímek Nová Šichta Jindřicha Andrše, diváci se mohou těšit také na první ukázky z dokumentu o Milanu Kunderovi a retrospektivu k osmdesátinám Karla Vachka.
byl v Graftoně v Západní Virginii v USA poprvé slaven Den matek.
Technika
10. května 1970
bylo zahájeno vysílání 2. programu Československé televize.
Historie
10. května 1868
se konalo na hoře Říp politické shromáždění lidu, jemuž se dostalo označení „tábor“. Přítomno zde bylo na 20 000 osob, které požadovaly spravedlnost pro české země v Rakousku.