VOLNÝ ČAS / Přírodní krásy

Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinkovou zahradu i do arboreta
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinkovou zahradu i do arboreta. 
Autor / zdroj foto: Jan Mikulička

LIBERECKÝ KRAJ

Roušku tajnosti z běžně nepřístupných míst poodkryje Víkend otevřených zahrad, který se po celém světě, Liberecký kraj nevyjímaje, koná o víkendu 10. a 11. června. Tento svátek vznikl v roce 1998 ve Velké Británii; v České republice se slaví od roku 2010. 

„Na zahradách po celém kraji pracuje spousta amatérských i profesionálních zahradníků a nepochybuji o tom, že mnozí z nich jsou zvědaví, jak to dělají jiní. Víkend otevřených zahrad k tomu dává příležitost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V sobotu 10. června bude možno zavítat do Bylinkové zahrady Levandule v Dubé. V 11 a ve 13 hodin se tam uskuteční komentované prohlídky a vpodvečer se rozezní tóny v podání skupiny Trhni si smyčcem.

Rovněž jen v sobotu se otevře soukromá zahrada u Schneiderovy vily v Jablonci nad Nisou. Dům i zahrada prohlásilo ministerstvo roku 2010 za kulturní památku; architektonický návrh zahrady pochází z roku 2013.

Do pěstování bio zeleniny a bio ovoce a květin ve starém i novém sadě nechají v neděli 11. června nahlédnout  na Statku u Macháčků ve Skuhrově. Výpravu mezi řádky zeleniny a do fóliovníků, kde se pěstuje zelenina a ovoce zpestří v 15 a v 16 hodin komentované prohlídky po zahradě a polích.

Soukromá zahrada u roubené chalupy ve vesnické památkové zóně Syřenov bude otevřena po oba dva dny. K vidění je na ní asi 100 keřů růží, 600 kultivarů fuchsií, balkónové rostliny, exotické rostliny, okrasné keře a trvalky, klasická venkovská zahrada s ovocnými stromy, rozkvetlá louka i nějaké to zvíře.

Skalkové miniarboretum Velký Grunov o víkendu láká na návštěvu stezky Sochy ve skalách a kavárny. Posledním z míst, která lze o víkendu navštívit je centrum Ralska-Kuřívod, kde zrevitalizovali zeleň a vybudovali jezírko s chrličem v podobě medvěda, inspirovaným motivem z městského znaku.

Autor / zdroj: Jan Mikulička

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.