KULTURA / Výstavy

Semilské muzeum otevře novou expozici v roubenkách
Ilustrační foto z výstavy o lidových léčitelích Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje v semilském muzeu. 
Autor / zdroj foto: T. Chvátal

Semily

Semilské muzeum přijalo nový úkol ve snaze rozšířit a zatraktivnit svou nabídku. Od letošního února převzalo od města dům č. p. 186 v Jílovecké ulici a chce v něm od června letošního roku vytvořit expozici lidového léčitelství.

"Po výstavách o semilské léčitelce Květoslavě Patočkové a lidových léčitelích Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, se toto téma ukázalo natolik nosné a zajímavé pro návštěvníky i badatele, že jsme se rozhodli střednědobou výstavu v muzeu zaměnit v trvalou expozici na Červené roubence," říká Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily. "Tamější, již méně atraktivní, expozice pilnikářství ustoupí novému tématu, které je však natolik rozsáhlé, že by se do roubenky nevešlo. Proto jsme hledali možný doplňkový prostor. K tomuto účelu se naskytla možnost získat již zmíněný protější domek v Jílovecké ulici, kde budou s technickou a finanční podporou města provedeny drobné stavební úpravy tak, aby mohl prostor sloužit novému záměru."

Úpravou projde i okolí, kde vznikne bylinková zahrádka a edukativní prostor pro školy. Obsahovou částí expozice byl pověřen autor předchozích léčitelských výstav, historik semilského muzea Tomáš Chvátal, který se pro věc plně nadchl a přišel i s nápadem Bylinkového festivalu, který 9. června odstartuje letošní letní turistickou sezónu v Jílovecké ulici.

"Věříme, že nová expozice v této malebné části Semil bude novým lákadlem k návštěvě nejen pro místní občany, ale také pro turisty a všechny, kteří se zajímají o stále populárnější téma lidového léčitelství. Ostatně, přijďte se v létě podívat!" dodává Šnaiberk.

Autor / zdroj: Renata Coufalová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.