TURNOV
Děti přikládají virtuálnímu světu stejný, někdy bohužel i větší význam než tomu reálnému. Pokud dospělí vůbec kdy poznají, že je něco v nepořádku, používají k nápravě často nešikovné prostředky. V době, kdy se k internetu připojíte i na záchodě ve vlaku, jsou jakékoliv zákazy a zabavování telefonu k smíchu. Účinnou cestou je „být v obraze“.
Odborníci na mediální výchovu a bezpečný pohyb na internetu upozorňují na nedostatečnou informovanost rodičů, ale také pedagogických pracovníků, již řadu let. Malé děti jsme schopni ještě uhlídat, ale teenager se na síti pohybuje naprosto nechráněn. Jeho nejbližší – rodič, učitel, vedoucí - mu málokdy umí včas pomoci, protože se sám ve virtuálním prostředí neorientuje a nezná jeho temná zákoutí. To, že náš potomek kouří nebo koketuje s alkoholem, jsme schopni rozpoznat na první dobrou… že si píše zprávy s pedofilem a za kredit mu posílá své fotky, už odhalíme těžko.
V průběhu posledních let proběhlo v rodinném centru Náruč na téma bezpečného internetu a mediální výchovy několik seminářů a besed s odborníky. Zájem ze strany pedagogů i široké veřejnosti kupodivu naprosto neodpovídal závažnosti tématu a jeho úzkému propojení se životy nás všech.
Ruku na srdce, máte přehled o tom, jak fungují sociální sítě a kdo všechno tam „vidí“ váš profil a příspěvky? Víte, co znamená zkratka LOL nebo OMG? Víte, od kolika let se můžete registrovat na Facebooku nebo YouToube? Znáte pojmy jako phishing, kybergrooming či sexting? Rozpoznáte hoax? Pokud odpovídáte na všechny otázky kladně, patříte bohužel k menšímu vzorku rodičovské populace.
Vy ostatní to máte možnost napravit. Nenechte si ujít besedu NAŠE DĚTI VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ v úterý 26. září od 17:00 v Náruči. Rozšířit své virtuální obzory si zde můžete s policistou, Bc. kpt. Jiřím Pančenkem.
Centrum pro rodinu Náruč se besedou připojuje k osvětové kampani Parlamentu mládeže města Turnova „Nebuď blbá!“ Je úžasné, že taková iniciativa vzešla přímo od dětí – snad díky tomu bude kampaň účinnější než ty, které doposud vymýšleli dospěláci.