MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ppalování. Ilustrační foto.
Ppalování. Ilustrační foto.
3.8.2015

Sluncem spálená kůže: nebezpečná nehoda letních dovolených

Známe to asi všichni: celý rok se těšíme na léto, dovolenou, dokonalé počasí a slunění a pak stačí jen málo a celou dovolenou si můžeme rychle pokazit.

Tím důvodem může být naše neopatrnost a nedostatečná péče při pobytu na slunci, a to ať už při samotném opalování nebo jen při pouhé přítomnosti a pohybu na slunci. Ani nevíme jak, ale najednou jsem spálení, což často, zejména u moře, ani nevnímáme a zaregistrujeme to až při pohledu do zrcadla nebo v okamžiku, kdy naše kůže začíná přicházet „k sobě“.

Nejenom, že pak vypadáme neesteticky, ale bolestivé popáleniny nám často znemožní i klidný spánek a odpočinek a už vůbec nedovolí další slunění. Ale hlavně spálená kůže může představovat větší riziko, než se na první pohled jeví. Nejde jen o zarudlou bolestivou kůži, nese s sebou i výraznější zdravotní rizika. Jedním z nich je zvýšená možnost vzniku rakoviny kůže.

Popáleniny od slunce totiž rozhodně nejsou banalita, nad kterou lze mávnout rukou. Řada z nás před dovolenou řeší nejrůznější druhy očkování, vozí si s sebou léky proti bolesti i proti zažívacím problém, ale na péči o kůži trochu zapomíná. Přitom nedostatečná péče o kůži může způsobit zcela zásadní problémy. „Každé spálení na slunci významně zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího vzniku rakoviny kůže. Proto by lidé neměli podceňovat pravidelnou aplikaci UV protektivních přípravků s dostatečným ochranným faktorem a následné ošetření kůže po slunění,“ vysvětluje MUDr. Michal Krupka z For Life & Madaga.

Spálením kůže jsou samozřejmě nejvíce ohroženy děti, osoby s citlivou nebo narušenou pokožkou nebo s nízkým fototypem kůže. V těchto případech nelze mnohdy spálení předejít ani důkladnou péči a pravidelnou a pečlivou aplikací ochranných přípravků. Zjistěte proto, co při spálení kůže dělat, abyste trpěli co nejméně a nezpůsobili případná další zdravotní rizika.

První pomoc při popálení

Rada č. 1 – neprodlužovat pobyt na slunci Pokud zaznamenáme, že naše kůže je spálená, je žádoucí okamžitě ukončit opalování. Zcela mylná je představa, že když si popálené místo namažeme vrstvou přípravku, můžeme v pobytu na slunci pokračovat. Takto bychom popálení ještě zhoršili a zbytečně riskovali jednak delší hojení, bolesti, ale i možné pozdější zdravotní problémy.

Rada č. 2 – nepoužívat přípravek, který mi nepomohl
Máme-li pocit, že jsme měli kůži skutečně důkladně ošetřenou, a přesto jsme se spálili je vhodné přípravek už nepoužívat. Není třeba zbytečně riskovat a zkoušet, jestli další dny přípravek zafunguje a jestli jsme se jen někde špatně namazali.

Rada č. 3 – vyhýbat se přímému slunciV nejbližších dnech je také doporučeno vyhýbat se přímému slunci. Tedy nepobývat venku na slunci v době od 11 do 14 hodin, kdy má slunce největší sílu. Pokud si i tak nechceme nechat slunění ujít, zejména pokud jsme u moře, je vhodné nevyskytovat na slunci dlouho a dobu opalování střídat s procházkami a pobytem v moři. Déle na slunci můžeme být až v odpoledních hodinách, kdy jeho síla není taková jako během poledne.

Rada č. 4 – používat přípravky pro akutní stavy poškozené kůže
Aby se naše kůže co nejdříve dostala opět do původního stavu, musíme se o ní postarat, zejména pokud dojde k silnějšímu spálení. Volit bychom měli přípravky, které zaručují účinnou a rychlou rehabilitaci. Vhodné jsou také ty, které se starají o kůži v akutních stavech poškození, dokážou upravit povrch kůže a zajistit její rehabilitaci (např. Bariérový krém Transparent, 2Derm Reha Special).

„U akutního poškození kůže vlivem UV záření je vhodné pro rychlou podporu hojení použít speciální bariérové krémy, které pomohou rychle obnovit ochrannou funkci kůže, zabraňují ztrátám vody a výrazně snižují citlivost poškozené kůže, která při spálení bolestivě reaguje na jakýkoli dotek nebo i pouhé oblékání,“ vysvětluje MUDr. Michal Krupka.

Proč si dávat pozor na slunci?

1) snížení rizika rakoviny kůže (výskyt rakoviny kůže každým rokem stoupá)

2) zabránění zbytečným kožním problémům a následné nejednotné pigmentace kůže

3) předcházení bolestivých stavů, které se spálením souvisí

4) možnost užívat si volna a „nehlídat“ kolikrát je třeba o poškozenou kůži pečovat

5) zabránění riziku zanesení případné infekce do kůže (zejména v exotických zemích s jinými hygienickými podmínkami a mikroflórou, než na jakou jsme adaptováni)

Autor / zdroj: Lenka Netušilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hlasujte pro Ženu regionu Libereckého kraje

Ocenění Žena regionu vzniklo jako poděkování všem ženám, jež dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném

Post

Krajské dožínky se po letech vracejí do Bílého Kostela

Krajské dožínky Libereckého kraje to je den plný hudby a zajímavého programu, který bude věnován nejen úrodě samé, ale celému odvětví zemědělství, pot

Post

Prázdninové opravy škol na Semilsku si vyžádají 13 milionů korun

Na opravy škol včetně přípravných prací, které proběhnou či začínají o prázdninách, vyčlenil letos Liberecký kraj ze svého rozpočtu téměř 81 milionů k

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA