EKONOMIKA / Osobní finance

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.1.2013

Počet bankami poskytnutých úvěrů navzdory krizi roste

I přes opatrnost firem a spotřebitelů při nakládání s finančními prostředky během současné ekonomické krize nadále vzrůstá počet bankami poskytnutých úvěrů. Na konci listopadu 2012 měly banky ve svých portfoliích 2,352 bilionu korun (meziročně +2,2 %), informovala v pondělí Česká bankovní asociace.

Dynamika zadlužování se přesto během sledovaného období snížila o 0,6 procentního bodu z říjnových 2,8 procenta.

Úvěry nefinančním podnikům přitom zaznamenaly růst jen o 0,1 procenta. Toto zpomalování můžeme podle České bankovní asociace považovat za zpožděný projev ekonomické recese, v níž se Česká republika nachází.

Recese se u obyvatel projevuje mimo jiné větší opatrností při zadlužování, kterou dokládá pokles objemu spotřebitelských úvěrů o dvě procenta. "Proti tomu výrazný meziroční růst o 6,7 procenta stále vidíme u hypotečních úvěrů," říká k aktuální situaci Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Průměrné nominální sazby z nových úvěrů podnikům v listopadu dále klesaly, a částečně tak kopírovaly trend snižování sazeb ze strany České národní banky. U nových úvěrů kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet klesla průměrná sazba na 2,82 procenta, u ostatních úvěrů na 2,28 procenta.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Post

Putovní výstava k Roku republiky míří do měst Libereckého kraje

Putovní výstavu spojenou s tematickým nástěnným kalendářem k oslavám kulatého jubilea připravil Liberecký kraj. Výstava k 100. výročí vzniku samostatn

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA