EKONOMIKA / Osobní finance

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.1.2013

Cena benzinu minulý týden rostla, nafta naopak zlevnila

Motoristé během uplynulého týdne zaznamenali protichůdný vývoj cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Zatímco benzin zdražil o 10 haléřů na 35,27 koruny, cena nafty o stejnou částku klesla, prostřednictvím statistik CCS o tom v pondělí informovala společnost Colosseum.

Kvůli údajům o oživování ekonomického růstu v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, vzrostly minulý týden rovněž ceny ropy typu Brent. "Cenu podpořily i zprávy z Japonska o vládním stimulu v rozsahu 116 miliard USD. Ve druhé polovině týdne zamířila cena ropy dolů," doplnil analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Ten komentoval současnou situaci na poli pohonných hmot v Evropě s tím, že ekonomická situace v regionu se nadále zhoršuje, když míra nezaměstnanosti v eurozóně poskočila na rekordních 11,8 procenta a je možné, že v nejbližších měsících ještě poroste. "Evropské domácnosti vůbec nechtějí utrácet. Poptávka po pohonných hmotách v Evropě proto klesá," vysvětlil Tomčiak a dodal: "Průměrné ceny pohonných hmot v Rotterdamu nejdříve zamířily vzhůru. Spolu s oslabením ropy však přišel i pokles velkoobchodních cen benzinu a nafty."

Zajímavý vývoj je možné sledovat rovněž u kurzu české koruny vůči dolaru, když česká měna dokázala zhodnotit o několik desítek haléřů. V nejbližších dnech by podle analytika měly maloobchodní ceny benzinu i nafty mírně stoupnout o několik haléřů z důvodu relativně nízkých marží distributorů.

"Zvýšení DPH ještě nebylo plně promítnuto do koncových cen u čerpacích stanic," zakončil Tomčiak.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Post

Putovní výstava k Roku republiky míří do měst Libereckého kraje

Putovní výstavu spojenou s tematickým nástěnným kalendářem k oslavám kulatého jubilea připravil Liberecký kraj. Výstava k 100. výročí vzniku samostatn

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA