EKONOMIKA / Osobní finance

7.1.2013

Češi loni na internetu utratili rekordních 43 miliard korun

Obraty prodeje zboží v internetových obchodech dosáhly v České republice během uplynulého roku rekordních 43 miliard korun. Jen o Vánocích přitom Češi utratili prostřednictvím on-line nakupování 17 miliard korun, vyplývá to z pondělních informací Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Přestože se podle statistik APEK zvyšují hodnoty celkových obratů, i v roce 2012 pokračoval trend snižování průměrné útraty na jednu osobu i výše objednávek. Zatímco v roce 2010 byla průměrná roční útrata 11 659 korun, v roce 2012 to bylo 9 280 korun. Naopak se zvyšuje počet osob nakupujících online pravidelně. Pět a více nákupů ročně v e-shopech provede 52 procent uživatelů internetu, přičemž alespoň jednou za rok prostřednictvím webu nakoupí devět Čechů z deseti. Minimálně jednu zkušenost s online nákupem však má již 98 procent uživatelů.

"Důvod těchto trendů je zřejmý a souvisí hlavně s tím, že Češi si již na webu neobjednávají pouze televize a ledničky, ale prakticky veškeré zboží," říká výkonný ředitel Asociace Jan Vetyška. "Důkazem je například stále oblíbenější nákup oblečení, ale také sportovního vybavení, šperků či produktů pro domácí mazlíčky," doplnil s tím, že v České republice se již na internetu nakupuje prakticky cokoliv.

Velký nárůst zaznamenává také prodej služeb. Leadrem je v tomto směru nabídka slevových kuponů, ale zájem je také o finanční služby jako je pojištění. Zde je opět velkou výhodou možnost jednoduchého srovnání nabízených produktů a většinou i nižší cena.

I v roce 2013 očekávají provozovatelé e-shopů další nárůst prodejů a přesun nakupujících z kamenných obchodů. Celkově rok 2012 hodnotí jako úspěšný.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA