EKONOMIKA / Osobní finance

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
7.1.2013

Češi loni na internetu utratili rekordních 43 miliard korun

Obraty prodeje zboží v internetových obchodech dosáhly v České republice během uplynulého roku rekordních 43 miliard korun. Jen o Vánocích přitom Češi utratili prostřednictvím on-line nakupování 17 miliard korun, vyplývá to z pondělních informací Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Přestože se podle statistik APEK zvyšují hodnoty celkových obratů, i v roce 2012 pokračoval trend snižování průměrné útraty na jednu osobu i výše objednávek. Zatímco v roce 2010 byla průměrná roční útrata 11 659 korun, v roce 2012 to bylo 9 280 korun. Naopak se zvyšuje počet osob nakupujících online pravidelně. Pět a více nákupů ročně v e-shopech provede 52 procent uživatelů internetu, přičemž alespoň jednou za rok prostřednictvím webu nakoupí devět Čechů z deseti. Minimálně jednu zkušenost s online nákupem však má již 98 procent uživatelů.

"Důvod těchto trendů je zřejmý a souvisí hlavně s tím, že Češi si již na webu neobjednávají pouze televize a ledničky, ale prakticky veškeré zboží," říká výkonný ředitel Asociace Jan Vetyška. "Důkazem je například stále oblíbenější nákup oblečení, ale také sportovního vybavení, šperků či produktů pro domácí mazlíčky," doplnil s tím, že v České republice se již na internetu nakupuje prakticky cokoliv.

Velký nárůst zaznamenává také prodej služeb. Leadrem je v tomto směru nabídka slevových kuponů, ale zájem je také o finanční služby jako je pojištění. Zde je opět velkou výhodou možnost jednoduchého srovnání nabízených produktů a většinou i nižší cena.

I v roce 2013 očekávají provozovatelé e-shopů další nárůst prodejů a přesun nakupujících z kamenných obchodů. Celkově rok 2012 hodnotí jako úspěšný.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Post

Putovní výstava k Roku republiky míří do měst Libereckého kraje

Putovní výstavu spojenou s tematickým nástěnným kalendářem k oslavám kulatého jubilea připravil Liberecký kraj. Výstava k 100. výročí vzniku samostatn

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA