SPORT / Ostatní sporty

14.9.2015

Rugby World Cup: Největší sportovní událost roku se blíží!

V pátek 18. září startuje v Anglii napjatě očekávané Mistrovství světa v ragby, bez nadsázky největší sportovní událost letošního roku. Nejlepší týmy světa se již po osmé v historii utkají o slavný Webb Ellisův pohár. Mistrovský titul budou obhajovat novozélandští All Blacks. I čeští fanoušci mohou být u toho prostřednictvím vysílání ČT sport.

Od 18. září do 31. října bude 20 nejlepších ragbyových týmů soupeřit o titul Mistra světa. Téměř pět desítek utkání se odehraje na 13 britských stadionech včetně londýnského olympijského stánku. V prvním zápase proti sobě nastoupí domácí Anglie a tichomořské Fidži. Pořadatelé očekávají rekordní návštěvnickou účast. Většina z 2,8 milionů vstupenek je již teď beznadějně vyprodána.

Ragbyová mistrovství světa jsou třetí největší sportovní událostí planety. Více placených návštěvníků přitáhnou jenom světové šampionáty ve fotbale a letní olympiády. Obzvláště poslední tři ragbyová mistrovství se těšila extrémně velké popularitě, počet návštěvníků se pohyboval mezi 1,47 a 2,19 miliony. Odborníci odhadují, že pořadatelství šampionátu v roce 2015 přinese britské ekonomice zisk 2,2 miliardy liber.

Ragby si pro svoje vysoké sportovní hodnoty, dramatičnost, bojovnost a specifickou kulturu získává stále více příznivců napříč zeměmi a kontinenty. Není zatíženo dopingovými skandály ani skandály rozhodčích, neukázněností fanoušků, korupcí ani simulováním hráčů. Členy světové organizace World Rugby je nyní 119 zemí a další desítky jsou členy kontinentálních unií či mají přidružený status. Celosvětový počet registrovaných ragbistů se odhaduje na 6,6 milionů. Ragby o sedmi hráčích bylo také nově zařazeno do programu LOH v Rio de Janeiru.

Vlastní mužskou a ženskou ragbyovou reprezentaci má i Česká republika. Národní tým hraje ve skupině 2 Divize A mistrovství Evropy a má reálnou šanci postoupit v příštím roce do vyšší skupiny 1, což je druhá nejvyšší evropská úroveň. „V dnešní době se výkonnost české reprezentace pomalu zvedá, je to vidět i na kladných výsledcích, které jsme doposud měli. Chceme jednoznačně tuto vlnu vítězství udržet a postoupit do vyšší divize, kde bychom chtěli hrát vrchní část tabulky. Pozitivní je, že máme v týmu i mladé hráče, z nichž někteří mají angažmá ve francouzských klubech, tudíž absolvují kvalitní a profesionální přípravu. To se samozřejmě promítne i do reprezentačních zápasů,“ přibližuje současnou situaci českého reprezentačního týmu kapitán Robert Voves.

Čeští fanoušci budou moci sledovat utkání MS na ČT sport. Televize odvysílá blok 30 zápasů od bojů v kvalifikačních skupinách až po semifinále a finále. Všechny přenosy budou spolukomentovat odborníci České ragbyové unie Marek Švíř a Jiří Štuksa. „Česká televize odvysílá 25 zápasů živě a pět ze záznamu. Ze základní části uvidí diváci 18 utkání, zbylých 12 už bude z play off a ze zápasů o medaile. Komentovat budeme z Kavčích hor, na semifinále a finále se však přesuneme přímo na anglické stadiony,“ přiblížil spolukomentátor Marek Švíř.

„Každá ze čtyř základních skupin má jednoho až dva favority na postup do čtvrtfinále. Ve skupině A jsou to určitě Austrálie a Anglie. Uvidíme, jak se domácí popasují s tlakem. Skupina B má jasného adepta na vítěze, Jihoafrickou republiku. První dvě postupová místa ve skupině C obsadí pravděpodobně úřadující mistři světa z Nového Zélandu a Argentinci. Favoritem skupiny D je Irsko a Francie,“ shrnuje současnou formu světové špičky sportovní ředitel ČSRU Antonín Brabec.

Autor / zdroj: Anna Matysková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA