SPORT / Ostatní sporty

18.6.2015

České ragbistky neprošly na ME přes čtvrtfinále a na olympiádě si nezahrají

České ragbistky na mistrovství Evropy Divize A v litevském Kaunasu prohrály rozhodující čtvrtfinálové utkání se Švédskem a vypadávají tak z olympijské kvalifikace na hry v Riu 2016. Celkově skončily za hráčkami ze Švýcarska na sedmém místě.

Ve dnech 13. a 14. června 2015 se v Litvě uskutečnilo mistrovství Evropy Divize A v rugby žen a turnaje se zúčastnila i česká reprezentace. Naše hráčky se probojovaly až do čtvrtfinále, kde však podlehly Švédkám o osm bodů (12:20).

Systém turnajů v sedmičkové - olympijské formě ragby je podobný jako na MS v hokeji. O celkovém úspěchu či neúspěchu rozhoduje jedno jediné utkání - čtvrtfinále. Do této pasti se české ragbistky na ME chytily již druhým rokem po sobě. Letos to bohužel znamená i stopku v olympijské kvalifikaci, jejíž součástí ME bylo.

Jasnými favoritkami byly především Belgičanky, jejichž některé hráčky hrají nejvyšší francouzskou ligu. Velké naděje se však vkládaly také do Švédska a Finska, nemluvě o zemích s velkou ragbyovou tradicí, jako je Rumunsko. Naše hráčky sice mezi absolutní favoritky nepatřily, ale vzhledem k tomu, že k postupu v olympijské kvalifikaci stačilo skončit do čtvrtého místa, šance tu byla.

Po prvním hracím dni to pro Češky vypadalo nadějně. V základní skupině nejdříve naše hráčky těsně porazily Finsko 7 : 5, pak podle očekávání prohrály s favoritkami z Belgie 7 : 26. Ve třetím utkání přehrály domácí Litvu 15 : 0. Do čtvrtfinále, probíhající hned druhý den, tak postupovaly ze skupiny ze slibného druhého místa. Ve čtvrtfinále ovšem narazily na silné Švédky. Ty jim hned v prvním poločase nasázely čtyři pětky a odskočily na propastný rozdíl 0 : 20.

V druhém poločase se Češky vrátily do hry a začaly také bodovat. Snížily na 12 : 20, ale více toho nestihly. To byl i konec olympijského snu, protože čtvrtfinálová prohra nás odsunula do skupiny o osmé až páté místo, tzv. Plate. V semifinále Plate se náš tým střetl s tradičními soupeřkami ze Švýcarska a prohrál o jediný kop 10 : 12. V posledním utkání o celkové sedmé místo pak český tým porazil Norky 15 : 5.

Zvítězila Belgie, která ve finále porazila Finsko 29 : 7, v olympijských kvalifikačních bojích bude pokračovat i třetí Švédsko a čtvrté Rumunsko. Gruzie a Litva sestupují do Divize B, Belgie a Finsko postupují do nejvyšší divize TOP 12. Belgie, Finsko, Švédsko a Rumunsko se zároveň dostávají do evropské olympijské kvalifikační skupiny, jejíž turnaj se odehraje v červenci v Portugalsku.

Přehled výsledků:

základní skupina
Česká republika - Finsko 7 : 5
Česká republika - Belgie 7 : 26
Česká republika - Litva 15 : 0

čtvrtfinále
Česká republika - Švédsko 12 : 20
skupina o 5. - 8. místo (Plate)

semifinále
Česká republika - Švýcarsko 10 : 12

o 7. místo
Česká republika - Norsko 15 : 5

Celkové pořadí Mistrovství Evropy Divize A:
1. Belgie
2. Finsko
3. Švédsko
4. Rumunsko
5. Polsko
6. Švýcarsko
7. Česká republika
8. Norsko
9. Maďarsko
10. Moldavsko
11. Gruzie
12. Litva

Autor / zdroj: Marie Lafantová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA