SPORT / Ostatní sporty

Popis: Český tým v Litvě.
Český tým v Litvě.
18.6.2015

České ragbistky neprošly na ME přes čtvrtfinále a na olympiádě si nezahrají

České ragbistky na mistrovství Evropy Divize A v litevském Kaunasu prohrály rozhodující čtvrtfinálové utkání se Švédskem a vypadávají tak z olympijské kvalifikace na hry v Riu 2016. Celkově skončily za hráčkami ze Švýcarska na sedmém místě.

Ve dnech 13. a 14. června 2015 se v Litvě uskutečnilo mistrovství Evropy Divize A v rugby žen a turnaje se zúčastnila i česká reprezentace. Naše hráčky se probojovaly až do čtvrtfinále, kde však podlehly Švédkám o osm bodů (12:20).

Systém turnajů v sedmičkové - olympijské formě ragby je podobný jako na MS v hokeji. O celkovém úspěchu či neúspěchu rozhoduje jedno jediné utkání - čtvrtfinále. Do této pasti se české ragbistky na ME chytily již druhým rokem po sobě. Letos to bohužel znamená i stopku v olympijské kvalifikaci, jejíž součástí ME bylo.

Jasnými favoritkami byly především Belgičanky, jejichž některé hráčky hrají nejvyšší francouzskou ligu. Velké naděje se však vkládaly také do Švédska a Finska, nemluvě o zemích s velkou ragbyovou tradicí, jako je Rumunsko. Naše hráčky sice mezi absolutní favoritky nepatřily, ale vzhledem k tomu, že k postupu v olympijské kvalifikaci stačilo skončit do čtvrtého místa, šance tu byla.

Po prvním hracím dni to pro Češky vypadalo nadějně. V základní skupině nejdříve naše hráčky těsně porazily Finsko 7 : 5, pak podle očekávání prohrály s favoritkami z Belgie 7 : 26. Ve třetím utkání přehrály domácí Litvu 15 : 0. Do čtvrtfinále, probíhající hned druhý den, tak postupovaly ze skupiny ze slibného druhého místa. Ve čtvrtfinále ovšem narazily na silné Švédky. Ty jim hned v prvním poločase nasázely čtyři pětky a odskočily na propastný rozdíl 0 : 20.

V druhém poločase se Češky vrátily do hry a začaly také bodovat. Snížily na 12 : 20, ale více toho nestihly. To byl i konec olympijského snu, protože čtvrtfinálová prohra nás odsunula do skupiny o osmé až páté místo, tzv. Plate. V semifinále Plate se náš tým střetl s tradičními soupeřkami ze Švýcarska a prohrál o jediný kop 10 : 12. V posledním utkání o celkové sedmé místo pak český tým porazil Norky 15 : 5.

Zvítězila Belgie, která ve finále porazila Finsko 29 : 7, v olympijských kvalifikačních bojích bude pokračovat i třetí Švédsko a čtvrté Rumunsko. Gruzie a Litva sestupují do Divize B, Belgie a Finsko postupují do nejvyšší divize TOP 12. Belgie, Finsko, Švédsko a Rumunsko se zároveň dostávají do evropské olympijské kvalifikační skupiny, jejíž turnaj se odehraje v červenci v Portugalsku.

Přehled výsledků:

základní skupina
Česká republika - Finsko 7 : 5
Česká republika - Belgie 7 : 26
Česká republika - Litva 15 : 0

čtvrtfinále
Česká republika - Švédsko 12 : 20
skupina o 5. - 8. místo (Plate)

semifinále
Česká republika - Švýcarsko 10 : 12

o 7. místo
Česká republika - Norsko 15 : 5

Celkové pořadí Mistrovství Evropy Divize A:
1. Belgie
2. Finsko
3. Švédsko
4. Rumunsko
5. Polsko
6. Švýcarsko
7. Česká republika
8. Norsko
9. Maďarsko
10. Moldavsko
11. Gruzie
12. Litva

Autor / zdroj: Marie Lafantová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Město Semily vydalo u příležitosti výročí slavného rodáka pamětní minci

Ojedinělou pamětní minci k letošnímu 200. výročí narození slavného rodáka, Dr. F. L. Riegra, vydala v těchto dnech semilská radnice.

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA