KULTURA / Film

Popis: Kino Jitřenka má za sebou nejúspěšnější rok v novodobé historii kina, navštívilo ho více než 30 000 diváků. Na podzim nebylo výjimkou, že kino bylo vyprodané i třikrát denně.
Kino Jitřenka má za sebou nejúspěšnější rok v novodobé historii kina, navštívilo ho více než 30 000 diváků. Na podzim nebylo výjimkou, že kino bylo vyprodané i třikrát denně.
18.1.2017

Rok 2016 byl nejúspěšnějším rokem v historii kina Jitřenka

SEMILY

Po uzavření kina na přelomu tisíciletí, po kompletní rekonstrukci v roce 2010, po mnoha pochybovačných hlasech předvídajících konec kin, má kino Jitřenka za sebou superúspěšný rok. Projektovaná předpokládaná roční návštěvnost 10 000 diváků byla překonána hned třikrát. Taková návštěvnost kina k poměru počtu občanů v obci je celorepublikovým unikátem.

Co za tím stojí?

"V roce 2016 jsme rozšířili i nabídku alternativního obsahu," říká Mgr. Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka. "Vedle tradičně úspěšných přenosů z Metropolitní opery jsme do nabídky vrátili i nedělní balety z Velkého divadla v Moskvě. Mladší oslovila rozšířená nabídka koncertů z velkých světových scén. S velkým ohlasem se setkal koncert Kiss nebo Adele."

V programu kina mají stabilní místo i přehlídky a festivaly. Vedle domácího Fokus Festu v loňském roce kino zahájilo uvádění Dnů evropského filmu, nechyběly také ozvěny Karlovarského festivalu a Letní filmové školy. V kině funguje také filmový klub, který v roce 2016 představoval specifika národních kinematografií. Diváci díky němu mohli poznat současný francouzský film a současný španělský film. Oba cykly pomalu vrací filmovému klubu diváckou pozornost.

"Za úspěchem kina stojí samozřejmě také špičková technologie. Navíc díky satelitnímu systému můžeme nabízet celou řadu satelitních přenosů. Jako jedno z mála kin udržujeme funkční i 35mm projekci,  ojediněle umíme projekci i ze 16mm strojů, které používala kina v době našich babiček a dědečků." dodává Šír.

V kině nezapomínají ani na studenty. Velmi populární jsou semilští filmotoči, kroužek, který navštěvuje na 30 studentů. Ti se účastní workshopů i soutěžních festivalů doma i v zahraničí. Každoročně se účastní mezinárodního festivalu ZOOM v Jelení Hoře, kde se spolu se studenty ze zemí Visegrádu učí natáčet filmy. Jeden z frekventantů semilských filmotočů, Jan Hušek, vyhrál v roce 2016 diváckou cenu na přehlídce Mladá kamera Uničov a současně i druhé místo poroty festivalu. Porazil tak řadu frekventantů filmových škol v ČR a nakonec se dostal i na FAMU. Je už druhým filmotočem, který dosáhl takového úspěchu.

"Semilské kino se může chlubit množstvím předpremiér," upozorňuje vedoucí kina. "Vzpomeňme například Anděl Páně 2 nebo satirický seriál Kosmo, který byl v předpremiéře uveden pouze v Praze, Brně, Ostravě a Semilech."

A co dál?

Podle slov Ondřeje Šíra bude kino i nadále pokračovat v osvědčeném režimu, diváci se ale mohou těšit i na novinky. Připravuje se cyklus Kino dětem, kde dostanou prostor nejmenší diváci, kteří si obvykle užívají kino po svém. Ve stejném měsíci bude spuštěn minicyklus divadelních představení z Národního divadla v Londýně a ke zvážení je i návrat hokejových přenosů. Do Semil se také po čase vrací festival Jeden svět.

Jaké filmy budou plnit kino v roce 2017?

Mezi nejúspěšnější filmy roku 2017 bude patřit trilogie Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Zahradnictví, nový film Jana a Zdeňka Svěrákových nazvaný Po strništi bos, životopisný film o Janu Masarykovi, nebo nové zfilmování příběhu Hurvínka a Spejbla.

Ondřej Šír: "Nových filmů uvedeme letos mnoho. Příznivce hollywoodských blocbusterů potěší například osmé pokračování Rychle a zběsile, další dobrodružství Pirátů z Karibiku či nové zpracování Šmoulů nebo Spidermana."Žebříček nejnavštěvovanějších filmů uvedených v kině Jitřenka v roce 2016


1)  Anděl Páně  2 - 2600 diváků (nejvíc v historii)

2)  Teorie tygra - 1050 diváků

3)  Bezva ženská na krku - 1110 diváků

4)  Lichožrouti - 1010 diváků

5)  Tajný život mazlíčků - 980 diváků

6)  Lída Baarová - 970 diváků

7)  Doba ledová 4 - 930 diváků

8)  Padesátka - 740 diváků

9)  Řachanda - 730 diváků

10) Kniha džunglí - 630 diváků

Autor / zdroj: Renata Coufalová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Město Semily vydalo u příležitosti výročí slavného rodáka pamětní minci

Ojedinělou pamětní minci k letošnímu 200. výročí narození slavného rodáka, Dr. F. L. Riegra, vydala v těchto dnech semilská radnice.

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA