AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Harrachovské děti se zapojily do ochrany pralesů.
Harrachovské děti se zapojily do ochrany pralesů.
7.11.2015

Harrachovské děti se zapojily do ochrany pralesů

HARRACHOV

Harrachovská základní škola se zapojila do dvouletého záchranného programu PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM ve školním roce 2015 – 2017.

Tento dvouletý záchranný pralesní školní program vznikl v rámci projektu NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) ve spolupráci s neziskovou organizací Spolek Prales dětem, která nabízí základním a středním školám spolupráci a spoluúčast na ochraně deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat a to konkrétné na Sumatře, kde funguje od roku 2009 unikátní česko-indonéský projekt Green Life.

Cílem tohoto projektu je záchrana 350 – 700 hektarů pralesního území na hranicích s národním parkem Gunung Leuser, který je ohrožen pytláctvím a nelegální těžbou dřeva. A to lze dokázat pouze se zapojením široké veřejnosti a to včetně dětí, které jsou budoucností této planety.

A jakým konkrétním způsobem mohou děti pomoci k záchraně pralesa? K tomuto účelu byla vytvořena desetistupňová podpora v podobě kartiček, kde jsou vyobrazeny ohrožené druhy pralesních zvířat. Každá z kartiček má různou hodnotu, například koupí kartičky s makakem si žák zakoupí za 27 Kč 3 m2 deštného pralesa a ten komu se podaří zakoupit 110 m2, bude oceněn certifikátem s osobním poděkováním člena Spolku Prales dětem. A to není vše. Zapojené školy budou moci vytvořit školní práce na téma: Chráníme deštný prales a Chráníme ohrožené druhy zvířat.

Takto zapojené školy budou pozvány na akci ČESKO (MORAVA) TANČÍ PRO PRALESY, kde budou nejlepší školní práce veřejně představeny a prezentovány samotnými žáky. Tato veřejná prezentace bude zfilmována a zveřejněna na Youtube. Široká veřejnost i školy budou moci hlasovat na internetu a zvolí do 31. května 2016 absolutního vítěze. Každá zúčastněná škola získá roční předplatné časopisu Green Life. Vítězná škola bude vyhodnocena k 1. červnu 2016 na mezinárodní Den dětí, kdy bude vítězné škole osobně a slavnostně předán prestižní certifikát zachránců pralesa. Absolutní vítěz celého programu PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM 2015 – 2017 bude vyhlášen 1. června 2017 na mezinárodní Den dětí 2017 a získá osmidenní informační a záchrannou misi pro 2 žáky a 2 učitele, jakožto vyslance po šesti zemích EU, kde budou šířit do evropských škol program PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM 2017/2018 a myšlenku dětské pralesní rezervace Green Life.

Zakladatelé Spolku Prales dětem, Zuzka Koloušková a Milan Jeglík, v Harrachově nebyli poprvé. Intenzivní spolupráce započala již před rokem a nyní naše město s přednáškami o své záslužné činnosti navštívili již potřetí. Veřejnost informují o problematice, o které se bohužel moc nemluví, a tou je pytláctví, nelegální těžba dřeva a hořící deštné pralesy, jež jsou nesmyslně vypalovány jen proto, aby uvolnily místo pro intenzivní pěstování palmy olejné. V této souvislosti se o tomto nepochopitelném činu mluví jako o nejhorší ekologické katastrofě 21. století. V plamenech vymírají celé druhy zvířat a ty, které přežijí, neumí odolat obrovským dávkám chemických hnojiv a pesticidů, jimiž jsou palmy olejné ošetřovány. A následkem toho všeho mizí z tohoto prostředí i potrava pro tato divoká a mnohdy velice vzácná a ohrožená zvířata. A proč se tyto hrůzy dějí? Pro peníze, chamtivost a hloupost.

A jestli si říkáte, proč bych měl zachraňovat pralesy někde na druhém konci světa? Tu je odpověď: Tropický deštný prales je největší suchozemskou přírodní „továrnou“ na kyslík. Tvoří se v něm voda a světová oblačnost, která je tolik důležitá pro udržení stabilních klimatických podmínek. Žije v nich a roste více než 50% všeho živého a zeleného na Zemi. Jsou nehraditelným ekosystémem! 1 ar pralesa (10×10 m), vyprodukuje denně kyslík pro 900 bytostí. A to přeci stojí za zamyšlení, proč podpořit právě tento projekt. Každý člověk a dokonce i dítě dokáže zachránit svých 10 m2 pralesa (denně kyslík pro 90 bytostí), které stojí 90 Kč. Vždyť si stačí uvědomit, za jaké zbytečnosti jsme mnohdy schopni utratit i mnohem větší obnos peněz… Ale tu se za 90 Kč stanete součástí první pralesní dětské rezervace na světě a podpoříte myšlenku pro budoucnost, která je příkladem spolupráce všech lidí na ochraně deštných pralesů. Více o projektu a možnosti jeho podpory naleznete na www.pralesdetem.cz

Autor / zdroj:

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Skauti přivezou Betlémské světlo, již potřicáté. Vánoční plamínek dorazí i do Libereckého kraje

V sobotu 15. prosince 2018 si plamínek z Betléma přeberou v Linci skautské delegace z celé Evropy, o den později, 16. prosince, se pak rozšíří po Česk

Post

Adventní program na hradech a zámcích

I v letošním roce si pro své návštěvníky kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji připravili programy v adventní čas. Přijměte pozvání a vychutnejte

Post

V Semilech se rozsvítí vánoční strom tradičně na Riegrově náměstí

První adventní neděle 2. prosince bude v Semilech po roce patřit slavnosti rozsvěcení vánočního stromu. Ten najde své místo tradičně na Riegrově náměs

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA