AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

14.8.2015

Liberecký kraj během prázdnin investuje do škol, řada z nich během léta prokoukne

LIBERECKÝ KRAJ

Jak již bývá zvykem, letní prázdniny jsou dobou oprav ve školách. Ke stavebním pracím využívá tento čas i Liberecký kraj, kde s blížícím se začátkem nového školního roku stojí před dokončením několik významných akcí za více než 100 mil. Kč.

Mezi ně patří několik projektů na snížení energetické náročnosti objektů škol. Do zateplených budov se tak v září vrátí žáci Gymnázia v České Lípě (investice ve výši 18,5 mil. Kč), Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu (investice ve výši 16,5 mil. Kč) či Střední školy gastronomie a služeb v Liberci (investice ve výši 39 mil. Kč). V posledním případě se jedná jak o zateplení centra pro praktické vyučování, které provázely problémy s původním zhotovitelem, tak pavilonů pro teoretickou výuku. Nové prostory bude také mít Pedagogicko-psychologická poradna Jablonec nad Nisou. Ta od září zahájí svou činnost v rekonstruovaných prostorech domova mládeže Střední školy řemesel a služeb Jablonec nad Nisou ve Smetanově ulici. „Ve školství se nám daří dosahovat dobrých výsledků hospodaření a díky tomu může kraj i školy investovat do zlepšování podmínek pro vzdělávání. Navíc zejména projekty na zateplení přinesou další snížení nákladů na provoz budov a ušetřené finanční prostředky pak můžeme použít na zkvalitnění samotné výuky,“ říká Alena Losová, krajská radní pro školství.

Kromě toho se pracuje na rekonstrukci suterénu a stavebně-dispozičního uspořádání 1. patra v Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici za 21 mil. Kč a rekonstrukci topného systému v domově mládeže Střední školy v Lomnici nad Popelkou za 1,5 mil. Kč. Dále probíhají stavební práce, oprava rozvodů a další úpravy, v domově mládeže Integrované střední školy Vysoké nad Jizerou za 3,8 mil. Kč.

O prázdninách se také pracuje nebo pracovalo na menších investičních akcích v celkové částce 6 mil. Kč – rekonstrukci 4. patra domova mládeže Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy Nový Bor, rekonstrukci přírodovědné laboratoře ve Střední zdravotnické škole Turnov, opravě střechy tělocvičny v Gymnáziu Dr. Antona Randy Jablonec nad Nisou či sklářské pece ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Železný Brod. Do konce října bude dokončena další etapa rekonstrukce sociálních zařízení Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov v Alešově ulici.

Do konce letošního roku proběhnou také další investice, byť menšího rozsahu. Rada Libereckého kraje totiž souhlasila se čtyřmi dotacemi na zlepšení školských objektů za více než 3,6 mil. Kč korun, tento záměr však ještě bude schvalovat Zastupitelstvo Libereckého kraje. Základní škola a mateřská škola logopedická Liberec by tak měla získat dotaci na opravu povrchu venkovního hřiště a běžecké dráhy ve výši 500 tis. Kč. a na výměnu nevyhovujících oken v tělocvičně u hlavního objektu školy ve výši 1,6 mil. Kč. Přes milion korun je navrhováno poskytnout Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické Liberec na nutnou opravu podlahy v tělocvičně. Z rozpočtu Libereckého kraje budou také poskytnuty finanční prostředky ve výši 380 tis. Kč na zastřešení bočního vstupu do objektu Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie v Jablonci nad Nisou, a to kvůli zajištění bezpečnosti žáků a chodců především v zimním období.

Autor / zdroj: Markéta Dědková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA