AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Velké procento pojistných podvodů se týká nehod automobilů.
Velké procento pojistných podvodů se týká nehod automobilů.
14.1.2016

Detektivové České pojišťovny loni odhalili pojistné podvody v rekordní výši 464 milionů korun

V loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 464 milionů korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst ve výši 2,2 milionů korun.

Nárůst odhalování podvodné činnosti je dlouhodobým trendem, za posledních pět let její objem vzrostl o 186 milionů korun. Důvodem je nejen reálný nárůst pokusů o pojistný podvod, ale také využívání nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií a stále efektivnější vyšetřovací metody detektivů České pojišťovny, kteří ve svém oboru patří mezi špičku.

Podvodníkům tradičně svědčí anonymita hlavního města. Meziročně zde detektivové největší české pojišťovny zaznamenali nárůst pokusů o podvodnou činnost o 9 milionů korun. Mimo metropoli došlo k meziročnímu nárůstu v dalších pěti krajích - v Ústeckém (+5,1 mil. korun), Zlínském (+2,2 mil. korun), Jihočeském (+1,8 mil. korun), na Vysočině (+0,4 mil. korun), k mírnému nárůstu potom došlo i ve Středočeském kraji, a to o 0,1 mil. korun. V sedmi krajích naší republiky byla situace opačná. Největším poklesem se mohou pochlubit kraje Plzeňský ( -6,3 mil. korun) a Liberecký (-4,6 mil. korun). V Olomouckém kraji byl loni odhalen stejný objem podvodné činnosti jako v roce 2014.

"Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo," popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl. "Lidé si však v těchto případech neuvědomují, že se tím dopouští trestného činu, a to pokusu o pojistný podvod," varuje Michael Maierl.

Případ ztraceného malíčku

Kuriózní případ řešili detektivové České pojišťovny v druhé polovině loňského roku. Mladý muž nahlásil, že byl přepaden ozbrojenými chuligány. Kromě toho, že byl pod přímou hrozbou namířené zbraně donucen vydat jim své osobní věci, ho výtržníci přinutili, aby si ukousl prst. Ze strachu o svůj život si tak nebohý muž zkrátil malíček o dva články. Vše pak nahlásil pojišťovně a požadoval pojistné plnění z úrazového pojištění.

Celý případ se však pracovníkům pojišťovny jevil již od počátku jako velmi podezřelý, zahájili tedy vyšetřování. Díky důkladné analýze dostupných dat a výslechům svědků z okolí poškozené objevili řadu nesrovnalostí. Mimo jiné se dozvěděli, že muž je známá firma a je závislý na užívání alkoholu a drog. Při konfrontaci se zjištěnými fakty poškozený pod tíhou důkazů doznal, že si zranění způsobil sám, a to s vidinou získání finančních prostředků, které by mu pomohly uspokojit jeho závislosti.

Na případu byl zarážející ještě jeden fakt. V průběhu vyšetřování vypověděla matka poškozeného, že nalezla v kapse jeho oblečení kus prstu. Ten později soudní znalec s velkou pravděpodobností označil jako kus chybějícího prstu poškozeného. Zda si chtěl muž ponechat tento "suvenýr" na památku svého kousku, či zda s ním měl jiné plány, však zůstává záhadou.

Autor / zdroj: Ivana Buriánková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA