AKTUÁLNĚ / Krimi

1.9.2015

Letos během prázdnin vyjížděli hasiči k největšímu počtu požárů za posledních 20 let

Letošní léto si budou hasiči ještě hodně dlouho pamatovat. Až dvě stě požárů během jediného dne (pro srovnání průměrně denně vyjíždějí hasiči k 51 požárům), stovky hasičů v terénu, desítky hodin hašení, stovky hektarů spálených lesů polí a luk.

Letošní léto vyjížděli hasiči k nejvíce požárům za posledních 20 let (přesné statistiky vedou hasiči od roku 1996). Od 1. července do 30. srpna 2014 zasahovali hasiči u 5 884 požárů. Při těchto požárech zemřelo 27 osob a 253 osob bylo zraněno.

Mezi požáry letošního léta jednoznačně vedly požáry v přírodním prostředí. Tedy ty, které byly zapříčiněny dlouhodobým suchem a vysokými teplotami. Hasiči se také potýkali s mnoha velkými požáry. Celkem u 22 z nich byl vyhlášen 3. stupeň poplachu, což znamená, že se na jeho likvidaci podílelo více než 10 jednotek hasičů a u šesti dokonce zvláštní stupeň poplachu, zde byla vyžádána i mezikrajská pomoc. V neustálé pohotovosti byly také dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR a jeden Armády ČR, které v nejhorších dnech druhého srpnového týdne doslova přelétaly od jednoho požáru ke druhému.

Nejčastější příčinou požárů byly technické závady. Ty se objevovaly hlavně na zemědělské technice, která pracovala na polích. V horkém počasí a s vyprahlou úrodou pak často stačila malá jiskra k tomu, aby vzniknul požár, který se po poli šířil vysokou rychlostí a často se rozšířil i do přilehlého lesa. V lesích vznikaly požáry také díky lidské nedbalosti, která byla druhou nejčastější příčinou vzniku požárů. Požáry tak vznikaly od odhozených nedopalků cigaret, nedovoleného rozdělávání ohně nebo špatně zaparkovaného auta, které svým rozžhaveným výfukem (respektive katalyzátorem) zapálilo uschlý porost.

A právě požáry v těžko dostupném lesním terénu byly letos v létě velmi četné a vyžádaly si nasazení velkého množství sil a prostředků. Kromě profesionálních hasičů bylo v terénu i množství jednotek sborů dobrovolných hasičů. Tolik hodin vytrvalé práce mnoho z nich vůbec nepamatuje. Bylo potřeba zajišťovat dálkovou dopravu vody, dlouhé hodiny pročesávat lesy po požárech, hledat skrytá ohniska požárů a dohašovat je.

Největší požáry tohoto léta ve zvláštním stupni poplachu

3.8. Středočeský kraj - okres Rakovník, Olešná a Chrášťany. 48 jednotek PO likvidovalo požár pole a lesního porostu. Byla vyžádána mezikrajská pomoc z krajů: hl. m. Prahy, Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského. Na místo požáru bylo využito k leteckému hašení vrtulníku letecké služby Policie ČR. Celková odhadovaná rozloha požářiště je 60 ha.

4.8. Středočeský kraj - okres Mladá Boleslav, Branžež. Třicet tři jednotek PO likvidovalo následky požáru lesa. Na místo zásahu byl vyžádán vrtulník letecké služby Policie ČR.

7.7. Královéhradecký kraj - okr. Rychnov n. Kněžnou, Petrovičky. Šestnáct jednotek likvidovalo požár 13 ha strniště. Na místě zasahoval vrtulník.

10.8. Plzeňský kraj - okr. Plzeň sever, Mladotice. Dvacet sedm jednotek z Plzeňského kraje a ze Středočeského kraje zasahovalo u požáru pole a lesa o celkové rozloze cca 40 ha. Na místě zasahovaly vrtulníky Letecké služby Policie ČR a Armády ČR a dvě cisternové automobilové stříkačky Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbiroha.

13.8. Ústecký kraj - okr. Most, Záluží - celkem čtyřicet jednotek likvidovalo požár propylenu v etylenové jednotce společnosti Unipetrol. Požár se dále rozšířil na potrubní most a přilehlou pec. Likvidace požáru v areálu Unipetrol byla ukončena až v úterý 18. 8. 2015 v 9: 45 hodin, kdy jednotky předaly místo zásahu zpět provozovateli.

22.8. Praha 9 - Vysočany - 29 jednotek likvidovalo požár skladu textilu.

Léto končí a s ním snad i extrémně vysoké množství požárů. Škody po nich se budou sčítat ještě měsíce. Nový školní rok je tedy ideální příležitostí, jak znovu připomenout dětem i dospělým hlavní principy požární bezpečnosti, aby příští léto byly údaje o požárech výrazně nižší.

Autor / zdroj: Mgr. Nicole Zaoralová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA