AKTUÁLNĚ / Politika

Popis:
20.9.2016

Kandidáti do zastupitelstva Libereckého kraje se v televizní debatě dopustili faktických přešlapů

LIBERECKÝ KRAJ

Lídři devíti politických stran a hnutí Libereckého kraje řešili klíčová témata letošních voleb. Ani jeden z devíti ověřených politiků Libereckého kraje se přitom nedržel čistě pravdivých informací.

Demagog.cz zkontroloval faktické výroky, které lídři kandidátek pronesli v předvolební debatě České televize. Řada politiků přitom opřela svá tvrzení o nepravdivé či zavádějící údaje. Hlavními dvěma tématy diskuse byla migrační krize a propojení politiky s byznysem. Vedle těchto klíčových otázek lídři stran řešili například stav krajského zdravotnictví, dopravní infrastruktury a také lokální kauzy jednotlivých kandidátů. Kompletní analýzu diskuse si můžete přečíst zde.

„Diskuze devíti lídrů z Libereckého kraje byla co do počtu výroků jednou z největších, které jsme za celou dobu projektu analyzovali. Ve dvouhodinovce padlo úctyhodných 72 faktických výroků - z nichž čtvrtina byla nepravdivých nebo zavádějících,“ komentoval vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň. Pozvání do předvolební debaty České televize přijali Martin Půta (SLK), Jitka Volfová (ANO), Pavel Svoboda (ČSSD), Stanislav Mackovík (KSČM), Dan Ramzer (ODS), František Gábor (TOP 09), Lidie Vajnerová (BpLBK), Jana Hnyková (ÚNKBPI) a Zuzana Kocumová (ZměnaLBK). O výběru politiků rozhodl volební potenciál politických stran a hnutí.

Nejvíce analyzovatelných výroků pronesl současný hejtman Martin Půta. Z celkem devatenácti faktických výroků bylo dvanáct pravdivých a dva nepravdivé. Půta například prohlásil: „My jsme například ušetřili díky soutěžím na dodávky energií a tepla za ty 4 roky zhruba 300 milionů korun.“ Jak ale zjistil Demagog.cz prostřednictvím aukcí částka je až o polovinu nižší. Pět Půtových výroků pak musel tým Demagog.cz vyhodnotit jako neověřitelné, neboť se k nim nepodařilo dohledat žádné relevantní zdroje. Mezi neověřitelnými výroky byla zejména tvrzení týkající se migrační krize.

Zatímco Půta pronesl hned devatenáct analyzovatelných výroků, Lidie Vajnerová řekla pouze tři. Dva z nich přitom byly zavádějící. Stejně nízký počet výroků mohl Demagog.cz ověřit také Františku Gáborovi. Jeho výsledkem je jedna pravda, jedna nepravda a jedno neověřitelné tvrzení. Zuzana Kocumová na tom byla v počtu výroků o něco lépe: šestkrát hovořila pravdu, jednou pronesla zavádějící tvrzení a tři výroky byly ve výsledku neověřitelné.

Podobně si vedl Pavel Svoboda, který si rovněž připsal šest pravd. Výrok o počtu nevyřízených žádostí o azyl v Německu mu však Demagog.cz uznat nemohl. Svoboda tvrdil, že z minulého roku je jich více než půl milionu. Uvedl sice správný počet žádostí, nicméně nejde jen o rok loňský, ale i letošní.

Zatímco Svoboda se ani jednou nedopustil zavádějícího tvrzení, Stanislav Mackovík pronesl hned čtyři. Dále má na svém účtu dvě nepravdy a tři neověřitelné výroky. Mackovík například nehovořil pravdu ve věci zřízení krajského soudu v Liberci. „Mackovík ve svém výroku naznačuje, že tento poslanecký návrh vláda již 3 roky ignoruje, reálně se tak děje po dobu jednoho roku. Sám také jeho předložení na plénum sněmovny nenavrhl, byť je to jeho právo a není nucen sedět a čekat, s čím přijde vlády,“ říká expert Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Chybných tvrzení se dopustila i Jana Hnyková, a to zejména v otázkách migrace. „V srpnu letošního roku, na konci tohoto měsíce, schválila vláda výběrové řízení pro organizaci, která má v letech 2017-2020 přijmout do České republiky 6 tisíc imigrantů,“ uvedla Hnyková. Vypsaná zakázka však neznamená, že by Česká republika měla přijmout šest tisíc imigrantů. Jde o spíše o vytvoření možnosti reagovat na případný problém, který by mohl nastat v souvislosti s příchodem vysokého počtu lidí žádajícího o mezinárodní ochranu.

Jedné nepravdu pronesla také Jitka Volfová, podle které je kandidátní listina ANO sestavena z lidí, kteří s politikou v podstatě v minulosti nepřišli úplně do styku. Demagog.cz však toto tvrzení vyvrátil. Tým analytiků také odhalil nepravdivý výrok Dana Ramzera. Kandidát za ODS tvrdil, že: „V rámci České republiky má být přijato 4 tisíce policistů. Pro Liberecký kraj má být přijato pouze 40 policistů.“ Demagog.cz ale zjistil, že přímo pro Krajské ředitelství Libereckého kraje by to mělo být 153 policistů.

Kompletní analýza

Záznam předvolební debaty

Statistika

Autor / zdroj: Aneta Zachová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Youth Cup sdruženářů v Harrachově ozdobilo vítězství Petra Šablatury

Mládežnický Youth Cup přivedl do Harrachova o víkendu 6. a 7. ledna vice než devadesát vyznavačů severské kombinace z deseti evropských zemí.

Post

Příjem žádostí o kotlíkové dotace v Libereckém kraji startuje ve čtvrtek

Ve čtvrtek 30. listopadu v 16:00 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí o kotlíkové dotace. Žádosti se budou podávat elektronicky, prostřednictví

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA