AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Harrachov má nového partnera – Frenštát pod Radhoštěm.
Harrachov má nového partnera – Frenštát pod Radhoštěm.
23.10.2015

Harrachov má nového partnera – Frenštát pod Radhoštěm

HARRACHOV / FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Harrachov má od 22. října 2015 nového partnera, a tím se stalo malebné městečko Valašského království – Frenštát pod Radhoštěm.

V tento den byla za přítomnosti zástupců města Harrachova a Frenštátu pod Radhoštěm podepsána Smlouva o partnerství a spolupráci. A co starostky výše uvedených měst Eva Zbrojová a Mgr. Zdeňka Leščišinová svým podpisem stvrdily a co se tedy od tohoto vzácného okamžiku očekává?

Především vzájemná spolupráce v nejrůznějších oblastech života, která partnerským městům přinese nové možnosti v jejich rozvoji a obohatí obyvatelstvo obou měst o nové zkušenosti, aktivity a společné zážitky, obě města budou cíleně uskutečňovat vzájemnou výměnu v oblasti sportu, vzdělávání, kultury, v oblasti spolkové a zájmové činnosti, v oblasti cestovního ruchu a budou napomáhat rozvoji všeobecných společenských vztahů a vytváření nových kontaktů.

Po slavnostním podpisu této smlouvy, který proběhl v harrachovské obřadní síni, se frenštátští vydali za poznáním svého nového partnerského města - Harrachova. Jejich první kroky vedly do základní školy, kde měly děti pro hosty připravený netradiční způsob představení se, a to formou vtipně laděných básniček, které vykouzlily každému úsměv na tváři a následovala reakce v podobě velikých pochval a obdivu. Děti mohly po tomto svém úspěšném odprezentování se, dokonce i v angličtině, za odměnu frenštátské vyzpovídat a bez ostychu toho využily. Padaly dotazy všeobecné, ale někdy trošku zákeřnější, typu: Od čeho vznikl název Radegast? Či proč mají ve znaku města sv. Martina.

Otázek nebyl ušetřen ani pan ředitel frenštátské školy a měl dětem zodpovědět, kolik dětí navštěvuje jejich školu nebo kolik děvčat a chlapců chodí do čtvrté a páté třídy. Jedna ze zvídavých otázek putovala i k panu Jiřímu Raškovi, který je ve Frenštátě radní a předseda komise sportu, a otázka zněla: Jaký byl Váš nejdelší skok na lyžích? Odpověď zněla: 167 metrů.

Nové partnery dále čekala prohlídka harrachovské sklárny, kde byli zasvěceni do tajů ruční výroby skla nejstarší činné sklárny na světě a poté následoval přejezd přes Anenské údolí k Šindelce, kde se nás nemohl ujmout nikdo jiný, než její zakladatel Ing. Petr Kadleček. Pan Kadleček hosty nejen poučil o myslivectví, dřevovýrobě a problematice v lesnictví, ale vyprávěl i příběh zrození Šindelky, který v některých směrech nebyl úplně jednoduchý. Asi málokoho při prohlídce expozice Šindelky napadne otázka, jaké strasti mohou souviset s vycpáním jelena a jeho následné přepravy nebo jak to bylo ve skutečnosti s parůžky vycpaniny srnce. Tyto informace asi běžný návštěvník v Šindelce neuslyší a proto prohlídky komentované se špetkou svérázného, ale zároveň srdečného humoru pana Kadlečka nemají chybu, a za to mu patří veliké díky.

Věřím, že toto partnerství bude pro Harrachov přínosem a první vlaštovkou a důkazem toho, že dohoda nebude pouhým kusem papíru, je předání pozvánky harrachovských dětí pro frenštátské, které s nimi chtějí navázat kontakt a poznat je. Takže už v příštích měsících lze s radostí očekávat další návštěvu z Beskyd – tentokráte ještě početnější.

Autor / zdroj: Lenka Stehlíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Liberecký kraj ocení výherce soutěže Památka roku 2017

Papírna Hamr na Jezeře a zámecký areál Návarov jsou Památkami roku 2017 Libereckého kraje. Obě památky splnily podmínky soutěže, které jsou uváděny v

Post

Krajské dožínky se po letech vracejí do Bílého Kostela

Krajské dožínky Libereckého kraje to je den plný hudby a zajímavého programu, který bude věnován nejen úrodě samé, ale celému odvětví zemědělství, pot

Post

Některé hrady a památky v Libereckém kraji se s létem rozloučí nočními prohlídkami

Jak vypadá památka v jiném světle mohou návštěvníci vidět a zažít během Hradozámecké noci, která letos proběhne v noci ze soboty 25. na neděli 26. srp

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA