AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis:
17.10.2015

Dobrovolnický projekt 72 hodin překonal loňský rekord, a potvrdil tak vzestupný trend

Třídenní dobrovolnický projekt 72 hodin, organizovaný Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), zaznamenal svůj nový rekord. Do 620 přihlášených akcí se letos pustilo 29.188 lidí.

Jde tedy o nárůst jak v počtu dílčích akcí (loni 420) podniknutých v rámci projektu, tak v celkovém množství zapojených dobrovolníků (loni 21.400). Vzhledem k tomu, že se jednalo o již čtvrtý ročník 72 hodin a že srovnání čísel i za předchozí léta vyznívá stejně – vždy ve prospěch mladšího z obou porovnávaných ročníků – dá se dnes hovořit o trendu.

„Letošní počty projektů i zapojených dobrovolníků pro nás byly obrovským překvapením, je vidět, že dobrovolnictví v Česku má velkou tradici. Záměr se zaměřením na výsadbu stromů nám také vyšel, vysazeno bylo mnoho zeleně, troufnu si říci, že stovky stromů, a na mnoha místech asistoval starosta či jiný představitel obce,“ říká místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, hlavní koordinátor celorepublikového projektu.

V době od 8. do 11. října 2015 se do akcí „pro lidi, přírodu a místo, kde žiješ“ pouštěli nejčastěji dobrovolníci-školáci a party nadšenců, případně členové malých a lokálních organizací. Po nich následovali lidé z členských spolků České rady; nejvíc jich bylo ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, z Asociace TOM, z Pionýra, z Junáka – českého skauta a z Rady dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK). Pokud jde o regionální zastoupení, nejčastějším dějištěm projektů se stal Jihomoravský kraj, po němž následovaly kraje Moravskoslezský a Středočeský.

Jakého typu projekty byly? Například školáci z Křižan a Žibřidlic se rozhodli zkulturnit autobusovou zastávku před školou. Budeme doufat, že čisté stěny zpříjemní celý prostor a nebudou hned lákat „darebáky“ k počmárání, uvedli na webu. Zálesáci ze střediska Čáslav zasadili ginkgo (jinan dvojlaločný), kultovní strom tajemných Vontů. „Chceme tímto přiblížit romantiku dobrodružných knih Jaroslava Foglara veřejnosti a hlavně mládeži, a to nejenom proto, že se v mnohém shodují s výchovnými cíli Zálesáka,“ vysvětlili čáslavští. Brontosauři v čele s Janem Löffelmannem se zaměřili na práci při údržbě kulturní památky – kláštera a jeho okolí v Hájku u Prahy. Parta nadšenců vedená Terezou Vázquezovou se zase během projektu „Piráti s dobrým srdcem“ vydala za pacienty geriatrického oddělení jihlavské nemocnice, kde jim předala vlastnoručně vyrobené dárky, zazpívala jim a přednesla básně. Piráti pak ještě zasadili magnolii na sídlišti Horní Kosov… Tematický rozptyl dílčích projektů 72 hodin byl zkrátka značný a odpovídal místním potřebám i možnostem zúčastněných.

„Všem dobrovolníkům bych chtěla velice poděkovat a podpořit je. Dělají krásnou a užitečnou věc, která má opravdu smysl. Ráda bych jim také popřála, aby jim elán a chuť pomáhat vydržela a naplňovala dlouhá léta,“ pronesla na adresu účastníků letošního ročníku 72 hodin jeho patronka, modelka Barbora Vida. Spolu s ní se patronátu ujali filmová režisérka Alice Nellis, badmintonista Petr Koukal a youtuber Nejfejk.

ČRDM nabídla dětským organizacím a spolkům, zapojeným do projektu 72 hodin, 120 kusů vzrostlých stromů určených k vsazení. Jednalo se o stromy pěstované od počátku v ČR, dodala je školka okrasných dřevin Arboeko. Všem zájemcům, kteří je vysadili, navíc Česká rada zajistila pitný režim díky firmě Pepsico, a to dodáním vod Toma Natura a džusů Toma.

Koordinátorům projektů zasílali organizátoři z ČRDM informační balíček s tričkem, letáky a dalšími propagačními předměty. O rozesílku se již čtvrtým rokem postarala prostřednictvím kurýrní služby Geis, jež zásilky České rady rozeslala zdarma po celé naší republice.

Autor / zdroj: Ondřej Šejtka

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA