AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Semilský pecen 2015.
Semilský pecen 2015.
24.9.2015

Semily opět po roce patřily slavnostem úrody

SEMILY

Sobota 12. září v Semilech opět po roce patřila slavnostem úrody. Letošní ročník Semilského pecnu si připsal již 12. pokračování a tak jako každý rok i tentokrát mu předcházel páteční podvečer s názvem Ďolík fest.

V pátečním programu bylo k vidění taneční vystoupení žáků Základní školy v Semilech, na děti čekala loutková pohádka inspirovaná pohádkou Jonáš v břiše velryby, a přestože se mnohým může zdát, že skákání na trampolíně je jenom zábava, studio Jumping Semily všem ukázalo, že je v tom i kus poctivého cvičení. Následovalo vystoupení taneční skupiny TIK Jilemnice a posledním bodem pátečního programu pak byl koncert hudební skupiny Tep sklepa, která vznikla v semilské waldorfské škole.

Sobotní ráno zahájila ekumenická mše ve Sboru dr. Karla Farského v Semilech, na níž vystoupil dětský pěvecký sbor Jizerka. A zatímco v Husově sboru probíhala mše s poděkováním za úrodu, jen několik kroků odtud vrcholila příprava slavnostního průvodu, který se poté vydal na svoji cestu městem. V čele průvodu nechyběla kněžna Libuše se svojí družinou následována představiteli města a kraje. V samotném průvodu se pak kromě povozů a hospodářských zvířat i techniky prezentovali zástupci nerůznějších spolků i sdružení.

Slavnostního zahájení na Ostrově se spolu s významnými hosty ujala starostka města Semily Lena Mlejnková. Po slavnostním zahájení čekal na návštěvníky letošního ročníku Pecnu pestrý program, který odstartovali malí tanečníci přehlídkou diskotanců.

V rámci programu došlo i na vyhlášení výsledků soutěží vyhlášených městem Semily - oceňovaly se nejkrásnější zahrady i zahrádky, okna i balkony a došlo i na novinku tohoto ročníku - předání Ceny zahradníka města. I tentokrát měli návštěvníci možnost v rámci Pecnu hlasovat o nejpodivnější výpěstek z letošní pěstitelské úrody.

I na Ostrově v průběhu dopoledního programu vystoupili zpěváci pěveckého sboru Jizerka, kteří pásmem lidových písní uvedli další bod - ocenění místních zemědělců. Tentokrát převzal ocenění Jan Verich za svoje bioovoce, zeleninu a biomošty. Lena Mlejnková, starostka města Semily: "Poděkování patří všem zemědělcům, a to nejen za jejich účast na Semilském pecnu, ale hlavně za jejich celoroční práci."

Co by byla sobota bez pohádek! Ta letošní byla plechová a dětem ji na Ostrově zahrál divadelní soubor Kordula z Liberce. Po celý den mohli návštěvníci v prostoru Ostrova sledovat ukázky řemeslné výroby, seznámili se s historickou i současnou zemědělskou technikou, soutěžili spolu se svými ratolestmi v připravených soutěžích anebo ochutnávali nejrůznější krajové speciality. Nechybělo dobré jídlo, pivo, burčák, ani skvělé rybí delikatesy připravené semilským rybářským spolkem. Atmosféru na Ostrově doladila svým vystoupením železnobrodská skupina kapelníci.

Souběžně s programem na Ostrově probíhal i program na nádvoří před zámkem. Na lidovou notu zahrály dechová hudba Plechařinka z Podještědí a Moravská cimbálová muzika Zuzany Lapčíkové. Hvězdným tahákem sobotního odpoledne bylo vystoupení Michaela a Foreta a jeho kolegů z úspěšného muzikálu Mamma Mia. Závěr odpoledního před zámkem patřil kladenské kapele Zrní, která právem stojí na špičce české alternativní scény.

Tak takový byl letošní Semilský pecen, voňavý a barevný. A my už se dnes můžeme těšit na ten příští.

Autor / zdroj: Lena Mlejnková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA