AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Semilský pecen 2015.
Semilský pecen 2015.
24.9.2015

Semily opět po roce patřily slavnostem úrody

SEMILY

Sobota 12. září v Semilech opět po roce patřila slavnostem úrody. Letošní ročník Semilského pecnu si připsal již 12. pokračování a tak jako každý rok i tentokrát mu předcházel páteční podvečer s názvem Ďolík fest.

V pátečním programu bylo k vidění taneční vystoupení žáků Základní školy v Semilech, na děti čekala loutková pohádka inspirovaná pohádkou Jonáš v břiše velryby, a přestože se mnohým může zdát, že skákání na trampolíně je jenom zábava, studio Jumping Semily všem ukázalo, že je v tom i kus poctivého cvičení. Následovalo vystoupení taneční skupiny TIK Jilemnice a posledním bodem pátečního programu pak byl koncert hudební skupiny Tep sklepa, která vznikla v semilské waldorfské škole.

Sobotní ráno zahájila ekumenická mše ve Sboru dr. Karla Farského v Semilech, na níž vystoupil dětský pěvecký sbor Jizerka. A zatímco v Husově sboru probíhala mše s poděkováním za úrodu, jen několik kroků odtud vrcholila příprava slavnostního průvodu, který se poté vydal na svoji cestu městem. V čele průvodu nechyběla kněžna Libuše se svojí družinou následována představiteli města a kraje. V samotném průvodu se pak kromě povozů a hospodářských zvířat i techniky prezentovali zástupci nerůznějších spolků i sdružení.

Slavnostního zahájení na Ostrově se spolu s významnými hosty ujala starostka města Semily Lena Mlejnková. Po slavnostním zahájení čekal na návštěvníky letošního ročníku Pecnu pestrý program, který odstartovali malí tanečníci přehlídkou diskotanců.

V rámci programu došlo i na vyhlášení výsledků soutěží vyhlášených městem Semily - oceňovaly se nejkrásnější zahrady i zahrádky, okna i balkony a došlo i na novinku tohoto ročníku - předání Ceny zahradníka města. I tentokrát měli návštěvníci možnost v rámci Pecnu hlasovat o nejpodivnější výpěstek z letošní pěstitelské úrody.

I na Ostrově v průběhu dopoledního programu vystoupili zpěváci pěveckého sboru Jizerka, kteří pásmem lidových písní uvedli další bod - ocenění místních zemědělců. Tentokrát převzal ocenění Jan Verich za svoje bioovoce, zeleninu a biomošty. Lena Mlejnková, starostka města Semily: "Poděkování patří všem zemědělcům, a to nejen za jejich účast na Semilském pecnu, ale hlavně za jejich celoroční práci."

Co by byla sobota bez pohádek! Ta letošní byla plechová a dětem ji na Ostrově zahrál divadelní soubor Kordula z Liberce. Po celý den mohli návštěvníci v prostoru Ostrova sledovat ukázky řemeslné výroby, seznámili se s historickou i současnou zemědělskou technikou, soutěžili spolu se svými ratolestmi v připravených soutěžích anebo ochutnávali nejrůznější krajové speciality. Nechybělo dobré jídlo, pivo, burčák, ani skvělé rybí delikatesy připravené semilským rybářským spolkem. Atmosféru na Ostrově doladila svým vystoupením železnobrodská skupina kapelníci.

Souběžně s programem na Ostrově probíhal i program na nádvoří před zámkem. Na lidovou notu zahrály dechová hudba Plechařinka z Podještědí a Moravská cimbálová muzika Zuzany Lapčíkové. Hvězdným tahákem sobotního odpoledne bylo vystoupení Michaela a Foreta a jeho kolegů z úspěšného muzikálu Mamma Mia. Závěr odpoledního před zámkem patřil kladenské kapele Zrní, která právem stojí na špičce české alternativní scény.

Tak takový byl letošní Semilský pecen, voňavý a barevný. A my už se dnes můžeme těšit na ten příští.

Autor / zdroj: Lena Mlejnková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Město Semily vydalo u příležitosti výročí slavného rodáka pamětní minci

Ojedinělou pamětní minci k letošnímu 200. výročí narození slavného rodáka, Dr. F. L. Riegra, vydala v těchto dnech semilská radnice.

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA