AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: První zářijový víkend v Turnově byl ve znamení oslav železnice.
První zářijový víkend v Turnově byl ve znamení oslav železnice.
10.9.2015

První zářijový víkend v Turnově byl ve znamení oslav železnice

TURNOV

Letos uplynulo již 150 let od zahájení provozu železniční tratě z Turnova do Kralup nad Vltavou. Klub přátel železnic Českého ráje připravil oslavu tohoto významného výročí zvláštní jízdou historických vlaků na původní trase.

Oslav v Turnově se zúčastnilo mnoho lidí, za Město Turnov starosta města Tomáš Hocke spolu s místosta-rostkou Petrou Houškovou, kteří byli přítomni i u křtu nové knihy o historii tratě Turnov - Kralupy nad Vltavou. "Na akci jsem strávila celé dva dny, panovala tam skvělá atmosféra. Pro mne osobně byly nejkrásnější poslední minuty oslav - kdy již z poklidného turnovského nádraží v neděli podvečer odjížděla poslední velká pára - Šlechtična, nádraží ponořila do oblak dýmu, ze kterého vzápětí vyjela naše 310 vracející se slavnostně od Prahy," popsala své pocity místostarostka. Ta také ocenila náročnou přípravu klubu a celoroční přípravu lidí, kteří jsou v dnešní době ochotni ve svém volném čase připravit takovou parádu, zajistit program či proměnit depo. Je to stovka dobrovolnických hodin. V turnovském depu, do kterého návštěvníky odvezl motoráček, fanoušci železnice viděli výstavu lokomotiv a historických vozidel. Vlak vedený lokomotivou 310.0134 pokračoval do Příšovic, Loukova a Mnichova Hradiště. Větší parní stroje a vlaky zamířily svojí dráhu až do Kralup. Doprovodný program na návštěvníky čekal po celé trase.

"Jménem Města Turnova chci poděkovat Klubu přátel železnic za perfektní přípravu a celou organizaci oslav, za dobrovolnou práci spolku, za jejich nadšení pro staré, ale cenné a krásné stroje a záchranu odkazů našich předků. Moc si jejich práce vážím," doplnila na závěr místostarostka Turnova Petra Houšková.

Autor / zdroj: Petra Houšková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Post

Putovní výstava k Roku republiky míří do měst Libereckého kraje

Putovní výstavu spojenou s tematickým nástěnným kalendářem k oslavám kulatého jubilea připravil Liberecký kraj. Výstava k 100. výročí vzniku samostatn

Post

Tomáš Portyk obhájil v Harrachově domácí sdruženářský titul

Tomáš Portyk se stal v úterý 6. března mistrem České republiky v severské kombinaci. Vítězství české sdruženářské jedničky se však nerodilo snadno.

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA