AKTUÁLNĚ / Společnost

8.7.2015

Pěstounská péče na přechodnou dobu získává v Libereckém kraji stabilní pozici v systému péče o děti

LIBERECKÝ KRAJ

Téměř pět desítek dětí se podařilo od roku 2012 umístit do přechodné pěstounské péče v Libereckém kraji. Za každým jednotlivým příběhem konkrétního dítěte lze nalézt usilovnou práci celého týmu zúčastněných odborníků od sociálních pracovníků orgánů sociálně-právní ochrany dětí, pracovníků organizací zajišťujících doprovázení a podporu pěstounů až po samotné pěstouny, kteří zpravidla řeší vzniklé situace z první linie. A právě jim bylo určeno červnové setkání pěstounů na přechodnou dobu zařazených v evidenci Krajského úřadu Libereckého kraje.

„Považují za velice důležité vzájemné a průběžné setkávání pěstounů se zaměstnanci krajského úřadu, který vede evidenci pěstounů na přechodnou dobu, ať v průběhu zprostředkovávání náhradní rodinné péče konkrétního dítěte, tak i v rámci seminářů, které organizujeme. Kromě novinek, které se pěstouni dozví od našich zaměstnanců, jsou setkání přínosná i ve výměně zkušeností mezi jednotlivými pěstouny navzájem,“ říká Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pro seociální resort.

V průběhu semináře, na kterém se sešli takřka všichni zařazení pěstouni, přišlo na přetřes například vzájemné sdílení dobré praxe a také se naskytla příležitost k předání zkušeností získaných například při řešení obtížných situací. A o ty není při náročném výkonu této specifické péče o děti vůbec nouze.

Druhá část setkání se věnovala oblasti osobní sebe-hygieny a syndromu vyhoření. Přestože všichni zúčastnění pěstouni mají stále velké množství energie a nadšení pro svou činnost, téma bylo záměrně preventivně zařazené, protože je nutné stále pamatovat, že jakákoliv práce s lidmi je velice náročná a je potřeba zavčasu aktivně vnímat i vlastní potřeby a pocity.

„Pěstounská péče na přechodnou dobu je poměrně mladý institut, který se výrazněji zavedl do praxe až na základě novely zákona o sociálně právní ochraně dětí na začátku roku 2013. V současné době je v něm v Libereckém kraji zařazeno 21 pěstounů, kteří jsou připraveni převzít dítě bez předchozího zprostředkovávání, zajistit mu klidné, stabilní, rodinné prostředí,“ pokračuje náměstkyně.

Pěstounská péče na přechodnou dobu získává stabilní pozici v systému péče o děti a stává se z ní nedílná část pestré mozaiky, která nabízí možnosti řešení situace dítěte a rodiny v nelehkých okamžicích, kdy dítě z různých důvodů nemůže aktuálně zůstat v péči svých biologických rodičů.

Autor / zdroj: Blanka Daníčková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přiblížuje historii počítačů i legendární hry

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p. o. připravilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu historických počítačů, která zachycuje his

Post

I děti se dají pěstovat – kampaň na podporu náhradního rodičovství

Centrum pro rodinu Náruč zve v úterý 16. října od 12 do 16 hodin všechny na Náměstí Českého ráje na již druhý ročník kampaně na podporu pěstounské péč

Post

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

Od 15. do 19. října se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA