AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm s šekem za vítězství v krajském kole soutěže.
Místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm s šekem za vítězství v krajském kole soutěže.
17.6.2015

Lomnice nad Popelkou dostala od Libereckého kraje 100 tisíc korun - za výhru v krajském kole soutěže Historické město roku 2014

LOMNICE NAD POPELKOU

Historickým městem roku 2014 se stala v Lomnice nad Popelkou, jejíž zástupce převzal v pátek 12. června, v rámci slavnostního večera v libereckém Divadle F. X. Šaldy, ocenění a šek na 100 tisíc korun jako cenu pro vítěze.

Předali mu jej hejtman Libereckého kraje Martin Půta a statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová, za 2. a 3. místo v soutěži ocenili také zástupce Frýdlantu a Nového Boru. Slavnostní událost se konala mimo jiné u příležitosti 15. výročí vzniku krajů.

Liberecký kraj je jedním z mála krajů, který oceňuje vítěze krajského kola soutěže i finanční odměnou a pořádá slavnostní vyhlášení. „Myslím, že předávání ceny za krajské výsledky je pro města motivační, a proto se jich v porovnání s ostatními kraji také do soutěže hlásí mnohem více. Šest účastníků z možných patnácti je velmi pěkná účast,“ míní Hana Maierová, náměstkyně hejtmana pověřená řízením resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu a doplňuje: „Navíc finanční odměnu většinou města opět využijí na památkovou péči.“

Vítězná Lomnice nad Popelkou se do Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) aktivně dlouhodobě zapojuje. V poslední době se ve městě proto podařilo výrazně vylepšit vzhled městské památkové zóny. „Lze jmenovat například obnovu zámku, rozsáhlé opravy radnice a muzea, péče o městský hřbitov. Vloni jsme se soustředili na obnovu Bártovy vily, jednu z dalších architektonicky hodnotných budov z období secese, která byla postavena v roce 1913. Hotova je střecha i obvodový plášť a vila je jako nová,“ popsal starosta Josef Šimek u příležitosti vyhlášení výsledků krajského kola soutěže. Lomnice prochází výraznější obnovou již přes osm let a úspěšně, což dokazuje i její první vítězství v soutěži v roce 2011.

Do krajského kola se v roce 2014 přihlásilo šest měst. Na 2. místě skončil loňský vítěz, Frýdlant a na bronz dosáhl nováček soutěže Nový Bor, dále bodovala města Česká Lípa, Turnov a Hrádek nad Nisou.

Cena je udělována za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska soutěž vyhlašuje již od roku 1994. Vítězové krajských kol, v tomto případě Lomnice nad Popelkou, obdrží od ministerstva kultury 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže dostal právo užívat příslušný rok titul „Historické město roku“ a jako hlavní cenu 1 milión Kč. Historickým městem roku 2014 se stal Cheb.

Autor / zdroj: Blanka Daníčková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Město Semily vydalo u příležitosti výročí slavného rodáka pamětní minci

Ojedinělou pamětní minci k letošnímu 200. výročí narození slavného rodáka, Dr. F. L. Riegra, vydala v těchto dnech semilská radnice.

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

Ve středu 11. dubna vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA