AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Zástupci Turnova a Jawora zahájili novou kapitolu přeshraniční spolupráce.
Zástupci Turnova a Jawora zahájili novou kapitolu přeshraniční spolupráce.
5.6.2015

Zástupci Turnova a Jawora zahájili novou kapitolu přeshraniční spolupráce

TURNOV

U příležitosti konání Staročeských řemeslnických trhů v Turnově, zástupci vedení města v neděli 31. května 2015 hostili dvě významné polské delegace.

První z nich byla návštěva starosty Města Jawor Emiliana Bera a starosty Okresu Jawor Stanislawa Laskowského. Pro polského starostu města byla návštěva Turnova premiérou, neboť se ujal vedení Jawora po Arturowi Urbanském na podzim 2014. Setkání zástupců všech tří institucí posloužilo i jako určitá starto-vací čára na společné přeshraniční spolupráci při získávání dotací z Evropské unie v novém programovacím období 2014 - 2020. Všechny strany se shodly na náročnosti nového dotačního období a omezených mož-nostech financí na některé potřebné oblasti veřejného života.

Město Jawor prezentovalo na jednání zajímavý záměr naučné stezky po věžích Jawora. Inspirovali se sna-hou Turnova o obnovu lidové hvězdárny, která by po rekonstrukci získala ještě větší rozhled do okolí Čes-kého ráje. Jistě by se našly další turnovské věže, které by stály za zpřístupnění veřejnosti a propojily by se s hvězdárnou v naučnou stezku. Turnov má zkušenosti ze spolupráce s Okresem Jawor, kdy společně reali-zovali 2009-2010 projekt Naučné stezky v česko-polském příhraničí. Starosta Okresu Jawor nabídl partici-paci jako třetí strana v projektech, a tak by podpořili přeshraniční dopad na větším území.

Nedělní setkání pokračovalo vycházkou do města, konkrétně na Staročeské řemeslnické trhy, kde si dele-gace připomněly obdobné akce v Jaworu – Svátky chleba a perníku. Následovala návštěva Střední umělec-koprůmyslové školy s přehlídkou maturitních prací. Nápaditost a zpracování různých materiálů zaujalo všechny účastníky setkání a inspirovalo k možné spolupráci i v této oblasti.

Turnov má na seznamu několik partnerských měst, ale spolupráce s Jaworem má hluboké kořeny, které se dlouhodobě upevňují neformálně i prostřednictvím spolupráce škol a spolků.

Autor / zdroj: Eva Krsková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Youth Cup sdruženářů v Harrachově ozdobilo vítězství Petra Šablatury

Mládežnický Youth Cup přivedl do Harrachova o víkendu 6. a 7. ledna vice než devadesát vyznavačů severské kombinace z deseti evropských zemí.

Post

Příjem žádostí o kotlíkové dotace v Libereckém kraji startuje ve čtvrtek

Ve čtvrtek 30. listopadu v 16:00 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí o kotlíkové dotace. Žádosti se budou podávat elektronicky, prostřednictví

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA