AKTUÁLNĚ / Společnost

27.5.2015

Každý požár ohlaste hasičům. Pokud tak neučiníte, hrozí Vám sankce

Zákon o požární ochraně ukládá každému občanovi povinnost bezodkladně ohlásit každý požár, který vznikne v objektech a jiných místech, které vlastní nebo užívá. Pokud tak neučiní vystavuje se riziku možné sankce.

„Podaří-li se lidem požár uhasit vlastními silami, tak se mylně domnívají, že je zbytečné hlásit jej hasičům. Na nás se obrátí až tehdy, když zkontaktují svoji pojišťovnu a zjistí, že k uplatnění náhrady vzniklé škody potřebují od nás stanovisko“, uvádí kpt. Ing. Jiří Zelenka, krajský vyšetřovatel.

Pro příklad může posloužit požár, který vypukl vlivem nedbalosti v sobotu 23. května 2015 v poledních hodinách v domě na Pacovsku a který majitelé domu sami uhasili. Hasičům však skutečnost, že u nich v kuchyni hořelo ohlásili až v úterý 26. května 2015. Při hašení požáru se přitom popálila majitelka domu a požár za sebou zanechal škodu 10 tisíc korun.

Pozdní ohlášení požáru přitom může celou situaci jen a jen zkomplikovat, a to hlavně ve chvíli, kdy se majitel snaží následky požáru odstranit. Vyšetřovatelé hasičů pak mohou do stanoviska pro pojišťovnu popsat pouze stav a škody, které na místě požáru zjistí, nikoliv ty, které majitel či uživatel domu uvádí.

„Pamatujte tedy na to, že požár je nutné ohlásit bezodkladně. Neučiníte-li tak, hrozí Vám pokuta až do výše 25 tisíc korun,“ varuje Zelenka.

Autor / zdroj: Petra Musilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hasiči mají za sebou rušnou Silvestrovskou noc

Celkem 176 požárů zaměstnalo hasiče v České republice během silvestrovských oslav. To je o 27 víc než v loňském roce a o 63 víc než v roce předloňském

Post

Skauti přivezou Betlémské světlo, již potřicáté. Vánoční plamínek dorazí i do Libereckého kraje

V sobotu 15. prosince 2018 si plamínek z Betléma přeberou v Linci skautské delegace z celé Evropy, o den později, 16. prosince, se pak rozšíří po Česk

Post

Adventní program na hradech a zámcích

I v letošním roce si pro své návštěvníky kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji připravili programy v adventní čas. Přijměte pozvání a vychutnejte

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA